Anasayfa

JEOTERMAL MERKEZİ ISITMA VE JEOTERMAL ELEKTRİK SANTRALLERİ YATIRIMLARININ TEŞVİK İHTİYACININ İNCELENMESİ Orhan MERTOĞLU, Nilgün BAŞARIR

Jeotermal merkezi ısıtma sistemleri birinci derece ticari yatırımdan ziyade sosyal amaçlı, hizmet getiren, çevrecilik yanı olan, hava kirliliğini önleyen bir yatırım şekli olduğu için dünyada özellikle devletler tarafından jeotermal ısıtma yatırımlarına kuruluştan itibaren teşvik uygulanmaktadır.

18.02.2019
Elektrik piyasasında faaliyette bulunan lisans sahibi şirketlerin EPDK'ya sunmuş oldukları bildirimler esas alınarak hazırlan rapordaki lisanslı üretim verileri, brüt üretim değerlerini göstermektedir. Rapordaki lisanssız üretim miktarına ilişkin verilerde ise hem brüt üretim değerlerine hem de üretildikten sonra ihtiyaç fazlası olarak sisteme verilen enerji miktarlarına yer verilmiştir.
31.07.2019

1) Çinko Üretimi:

ABD'de jeotermal enerjiden yararlanılan en önemli endüstriyel uygulamalardan birisi, CalEnergy tarafından Kaliforniya-Salton Denizi kıyılarında kurulan 200 milyon $ yatırımlı çinko üretim tesisidir. CalEnergy, Salton denizinde halen 10 adet jeotermal güç santrali işletmekte ve 347 MWe güç üretmektedir [1].

Son kurulan ünite olan Unit 5, 49 Mwe güç üretmektedir. Bu santral, mevcut 4 jeotermal güç santralinin atık jeotermal akışkanlarını kullanmaktadır. Burada elektrik üretiminin yanında bir mineral üretme tesisi de kurulmuştur. Bu tesis, yılda 30000 ton çinkoyu %99,99 saflıkta üretmektedir. Tesis 1999'da kurulmuş 2002 yılında işletmeye açılmıştır. Bu tesis dünyada en ucuz maliyetle çinko üreten ve ABD'de yüksek sıcaklıklı atık jeoakışkandan mineral üreten ilk tesistir.

19.07.2019
Çevre koruma bilincini özel şirketlere yaymaya çalışan RE100 topluluğunun Türkiye'den ilk üyesi, farklı alanlarda çalışan Gürmen Group oldu
28.03.2019
Risks in the Exploration and Exploitation of a Geothermal Reservoir

 Exploration Risk = Finding the expected reservoir quality defined mainly by temperature and flow rate in the development of the reservoir
 Reservoir Risk = Sustainable reservoir performance over an expected time interval defined by a business plan
 Technical Risk = Not able to reach or access the reservoir
 Risk of existing or changing compositions and physicochemical parameters of the produced fluids/gases = Corrosion, scaling, pressure losses,…

Thorsten Weimann
22.02.2019
Isıdan elektrik üreten sistemi esas alan bir ORÇ(Organik Rankine Çevrimi) teknolojisi, buharlaştırıcı içerisindeki organik çalışma sıvısını buharlaştırmak için sıcak kaynaktaki ısıyı kullanır. Seçilen çalışma sıvısı silikon bazlı sıvılar olabilir veya düşük sıcaklıklar için hidrokarbon veya soğutucu bazlı sıvılar kullanılabilir. Basınçlı buhar daha sonra türbinlere yollanır ve jeneratörle birleştiğinde elektrik üretir.
24.07.2019
- The use of any stimulation method which is used to enhance the productivity / injectivity of a well
- The stimulation methods are executed after initial drilling into the reservoir
- The stimulation methods used in an individual case depends on:
- Geological setting (porous of fracture controlled reservoir, stressfield, …)
- Reservoir parameters (rock type, fluid composition, …)
- Initial permeability (low or medium)
- Cost of stimulation (in budget?)
- Any use of a stimulation method defines a project as EGS?
- Only when a very low permeability is enhanced considerably?

Dr. Horst Kreuter
22.02.2019
TPIC (Turkish Petroleum International Company) yeni teknolojilerle (unconventional)saha servis hizmetlerini profesyonel bir şekilde yerli kaynaklarla yapılmasını hedeflemektedir.
28.02.2019
 4 
ALAŞEHIR WEATHER
Kategoriler
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.78377.8149
Euro9.32419.3615
Hava Durumu