Anasayfa

Ala-2 30 MW Jeotermal Santralında çalışmalar son hızla devam ediyor. Ağustos 2019'da işletmeye alınması bekleniyor.
06.02.2019
MODEL ÇEŞİTLERİ • Süreklilik Yaklaşımı (Continuum Approach) - Çatlakların sayısı arttıkça sistem poroz sisteme daha çok yaklaşır - Equivalent porous medium (eş değer gözeneklilik) - Simülasyon süresi kısa - Çatlak özeliklerinin gözenekli yapının özeliklerinden ayırt etmek mümkün değil • Çift Gözeneklilik Modeli (Dual Porosity Model) - Primary porosity (birincil gözeneklilik) ve secondary porosity (ikincil gözeneklilik) - Çatlak ve gözeneklerin geçirimliliklerini ayrı ayrı kullanır - Jeotermal sistemi iyi temsil eder fakat yüksek debilerde yetersiz kalmaktadır • Ayrık Çatlak Ağ Modeli (Discrete Fracture Network) - Çatlakların geometrik özeliklerini ve birbirleri ile olan iletişimini kullanır - Her çatlağın toplam akışa katkısı belirlenebilir - Çatlak geometrik özeliklerinin biliniyor olması gerekir

HAKKI AYDIN
SERHAT AKIN
20.02.2019
Jeokimya Çalışmalarının Jeotermal Rezervuar ve Jeotermal Santrallarin Verimini Artırmadaki Önemi konulu Dr. Füsün Tut Haklıdır ve Raziye Şengün İstanbul Bilgi Üniversitesi kıymetli çalışmalarını istifadenize sunuyoruz.
20.02.2019
Maspo Enerji, 12.650 hektarlık Jeotermal sahası olarak bölgenin en büyük ve en verimli ruhsatına sahiptir. 30 MW’lık ALA-2 JES ön lisans müracaatını yapmış, kuyular tamamlanmış ve saha çalışmaları da hızla ilerlemektedir. 2020 yılı sonuna kadar ALA-3 JES 50 MW’lık yeni bir yatırım planlanmaktadır.
01.03.2019
2018 yılının son çeyreği itibari ile Türkiye, 1347 MWe kurulu güç kapasitesi ile Dünya 4'cülüğünü ve “1 GW Country Club” ülkeleri arasındaki yerini korumaktadır.
12.02.2019
Jeotermal elektrik santrallarında, santral performansının sürekli değişiminin izlenmesi, performansı etkileyen yerel parametrelerin değişiminin takip edilmesi için belirli aralıklarda işletme parametrelerin kaydedilmesi ve bu değerlerle analizlerin yapılması gerekmektedir. Hava sıcaklığı gibi performansı etkileyen parametrelerin günlük değişimleri göz önüne alındığında söz konusu parametrelerin en az saatlik (hassas test amaçlı olarak daha kısa süreli) periyodlarda kaydedilmesi ve uygun bir yapıda kullanıcıya sunulması gerekmektedir. Takip edilecek parametrelerin sayısı ve kayıt periyodları göz önüne alındığında, söz konusu işlemler için uygun bir veritabanının ve analiz yazılımının geliştirilmesi zorunluluğu ortaya çıkmaktadır.

Gökhan GÜLGEZEN
Emin Can SUMER
Sıtkı AYTAÇ
Macit TOKSOY
20.02.2019
Jeotermal Enerji sektörünün gelecek planının ve teknolojik yeniliklerin konuşulacağı GT'2019 Türkiye Jeotermal Kongresi JESDER Yönetim Kurulu Üyeleri ve Dernek Üyesi şirketlerin üst düzey yöneticilerinin katılımları ile 6-7 Şubat tarihlerinde Bilkent Otel'de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın destekleri ile düzenlendi.
11.02.2019
Jeotermal yerkabuğunun çeşitli derinliklerinde birikmiş ısının oluşturduğu, kimyasallar içeren sıcak su, buhar ve gazlardır. Jeotermal enerji de bu jeotermal kaynaklardan ve bunların oluşturduğu enerjiden doğrudan veya dolaylı yollardan faydalanmayı kapsamaktadır.
06.02.2019
 6 
ALAŞEHIR WEATHER
Kategoriler
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.433713.4875
Euro15.247015.3081
Hava Durumu