RE100 organizasyonunda ilk Türk ve Latin Amerikan şirketler

RE100 Şirketleri

2014’de kurulan RE100 topluluğu, yenilenebilir enerji konusuna yüzde 100 destek olmaya söz vermiş firmaların biraraya geldiği bir grup. RE100 insiyatifi 2017’de hedefledikleri 100 şirkete ulaştıklarını açıklamıştı. Bu sene yapılan yeni bir açıklamada ise organizasyona Türkiye’den ve Latin Amerika’dan katılan şirketler duyuruldu. New York’da düzenlenen Climate Week NYC etkinliğinde açıklanan Türk firma ‘Gürmen Group’, 151 diğer çevre gönüllüsüne katılan ülkemizden ilk şirket.

Climate Group ve CDP (Carbon Disclosure Project) organizasyonlarının ortaklaşa çabaları ile kurulan RE100, özel şirketleri çevre koruma konularında bilinçlendirme amacı gütmekte. Son açıklamada gruba Türkiye’den erkek giyim markası Gürmen Group, küresel kıyafet devi PVH Corp., Latin Amerika’dan Grupo Bimbo dahil olmak üzere 7 yeni şirket eklendi. Bu gruba resmi olarak katılan şirketler, 2025 yılına kadar organizasyonlarında yüzde 100 yenilenebilir elektrik kaynaklarını kullanmak üzere söz veriyorlar.

Listede yer alan Türk firması Gürmen Group özünde bir erkek giyim markası ama madencilik, enerji, tarım, inşaat gibi farklı alanlarda da çalışmalar yapıyor. Firma 60 ülkeye kıyafet ihraç etmekte ve yüzde 100 yenilenebilir enerji hedefine 2018’in sonunda ulaşmayı planladığını söylüyor. Firma hem 10 MW gücünde bir jeotermal santraline sahip ve nihai hedefleri 150 MW kurulu güce ulaşmak. Firmanın CEO’su Remzi Gür yaptığı açıklamada şu sözleri aktarıyor: “Gürmen Group çevresel konularda endüstri liderlerinden biri olmayı amaçlamaktadır. Yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanımı hedefine bu kadar önem vermemiz de, bu yolda ne kadar ciddi ilerlediğimizin kanıtıdır. RE100 organizasyonuna katılarak ülkemiz için öncü rolü oynamaktan gurur duyuyoruz. Umarız bu adım başka Türk firmalarına da örnek olacaktır.”

RE100’e katıldığı açıklanan diğer firmalar ise Fransız spor ürünleri devi ‘Decathlon’, Hindistan’dan ‘Mahindra Holidays & Resorts India’, Japonya’dan ‘Fuyo General Lease Co., Ltd.’, ABD merkezli paylaşımlı taksiz servisi ‘Lyft’ ve Tayvan’dan cilt bakım ürünleri geliştiren ‘TRIDL’.

Kaynak:

  
1053 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Kategoriler
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.800728.9161
Euro31.493331.6195
Hava Durumu