Üyeleri Arasında Maspo Enerji'nin de Bulunduğu Jeotermal Enerji Derneği Basın Toplantısı Yaptı.


Basın Sunumu için tıklayınız...


Jeotermal Enerji Derneği (JED) Başkanı Ali Kındap, Türkiye'nin jeotermal enerjide 1676 megavat kurulu güce ulaştığını belirterek, "Kullanıma hazır 2 bin megavat potansiyelin de keşfini yaptık. Bu potansiyeli hayata geçirerek jeotermal enerji kurulu gücümüzü 5 bin megavata hızla çıkarabiliriz." dedi.

Kındap, JED tarafından düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, iklim değişikliği ve Paris Anlaşması'nın dünyada enerji dönüşümünü hızlandırdığını ifade etti.

Yenilenebilir enerji ihtiyacının giderek arttığını ve bu ivmenin devam edeceğini vurgulayan Kındap, "İklim değişikliğine karşı Paris Anlaşması kapsamında beklenen 'sıfır emisyon' hedefine ulaşmak için enerjimizi yenilenebilir kaynaklardan sağlamamız şart. Enerjide bağımsız bir ülke konumuna gelebilmek, enerji arz ve güvenliğinin sağlanması ve ülkemizin de taraf olduğu Paris Anlaşması hedeflerine ulaşabilmek için en büyük kozumuz yerli, milli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan jeotermal." dedi.

Türkiye'nin jeotermal enerjide 15 megavatlık kurulu güçten 1676 megavat kurulu güce ulaştığına dikkati çeken Kındap, "Kullanıma hazır 2 bin megavat potansiyelin de keşfini yaptık. Bu potansiyeli hayata geçirerek jeotermal enerji kurulu gücümüzü 5 bin megavata hızla çıkarabiliriz. Bugüne kadar Maden Tetkik Arama ve özel sektörün katkısıyla termal kapasitemiz 60 bin megavata çıktı." değerlendirmesinde bulundu.

"Yatırım için eski YEKDEM'deki desteklere ihtiyacımız var"

Kındap, mevcut jeotermal enerji kurulu gücüyle 10 milyar kilovatsaatin üzerinde baz yük katkısı sağladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

Jeotermal enerjiye ABD, Çin ve İskandinav ülkelerinin ağırlık vermeye başladığını anlatan JED Başkanı, Çin'in son 20 yılda yaptığı yatırımlarla 20 milyon konutu jeotermalle ısıtmayı başardığını söyledi. ABD'nin de toplam enerji tüketiminin yüzde 10'unu jeotermalden karşılama planı olduğunu kaydeden JED Başkanı, Türkiye'nin geçen on yıllık süreçte YEKDEM mekanizması sayesinde elde ettiği jeotermaldeki gelişimi yine aynı mekanizmanın devam ettirilmesi ile geliştirilebileceğini aktardı. Türkiye'de 62'nin üzerinde jeotermal santral bulunduğunu kaydeden JED Başkanı, bir santralın 30 yıllık ömrü olduğunu not etti. Jeotermal enerji kullanan bir abonenin yıllık enerji masrafı 2 bin lira iken doğal gazda bu maliyetin 5 bin liraya çıktığı bilgisini veren JED Başkanı, “Yeni YEKDEM modeli ile maalesef faaliyete geçecek yeni bir jeotermal enerji santrali bulunmuyor. Jeotermal enerjide yatırım iştahının yeniden oluşması için hem YEKDEM’in süresi beş yıldan 10 yılın üzerine çıkmalı hem de yeni teşvikler oluşturulmalı.” diye konuştu.

Basın Sunumu için tıklayınız...
  
366 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Kategoriler
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.800728.9161
Euro31.493331.6195
Hava Durumu