• Fatih Ortaokulu Bayan Voleybol Takımı Alaşehir
    • Manisa ili ortaokullar finali öncesi Fatih Ortaokulu Bayan Voleybol Takımı
Jeotermal Enerjinin Çevresel Etkileri
Jeotermal Enerjinin Çevresel Etkileri

Jeotermal Enerjinin Çevresel Etkileri

Jeotermal enerjinin çevresel etkisi, özellikle fosil yakıtlı santrallere kıyasla minimum düzeydedir. Jeotermal enerji santralleri dikkatli bir şekilde yerleştirildiğinde ve inşa edildiğinde güvenilir bir yenilenebilir ve çevre dostu elektrik kaynağı olabilir.

clean geothermal energy

Jeotermal enerji temiz bir elektrik kaynağıdır

Her şeyden önce, jeotermal enerji, temiz ve yenilenebilir bir elektrik kaynağıdır. Jeotermal enerji üretmek için hiçbir fosil yakıtın yakılmasına gerek yoktur ve dünya var olduğu sürece (muhtemelen 4 milyar yıl daha), jeotermal enerjimiz tükenmeyecektir. Bununla birlikte, jeotermal enerji santralleri için Dünya'da sınırlı sayıda uygun yer bulunduğundan, jeotermal enerji üretimi sınırsız değildir.

Fosil yakıtlarla jeotermal elektrik santral emisyonlarının kıyaslanması

Çeşitli elektrik üretim teknolojilerinin çevresel etkilerini karşılaştırmanın bir yolu, bir dağıtımdan beklenebilecek toplam sera gazı çıktısı (gram karbondioksit eşdeğeri veya gCO2eq cinsinden ölçülür) olan yaşam döngüsü sera gazı emisyonlarını analiz etmektir. jeneratör. Yaşam döngüsü analizleri, malzemelerin elde edilmesinden inşaat sürecine, işletmeye ve kullanım ömrü sonu atık yönetimine kadar sistemin tüm ömrünü hesaba katar.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli veya IPCC, 2014 yılında iklim değişikliğinin azaltılmasını kapsayan bir rapor yayınladı. Enerji sistemleri hakkındaki bölümleri, diğer şeylerin yanı sıra, hem yenilenebilir hem de fosil yakıtlar dahil olmak üzere çeşitli elektrik üretim tesislerinin yaşam döngüsü emisyonlarını incelemektedir. IPCC, bu çeşitli enerji santrallerinden üretilen kilowatt-saat (kWh) elektrik başına gCO2eq emisyonlarını ölçer:

Yaşam döngüsü emisyon kaynakları (IPCC)

IPCC chart on emissions by source

Diğer yenilenebilir kaynaklara kıyasla jeotermal santral emisyonları

Jeotermal santraller fosil yakıt santrallerinden katlanarak daha az kirliliğe yol açmakla kalmaz, aynı zamanda diğer yenilenebilir teknolojilere benzer şekilde çalışırlar. Aynı iklim değişikliği raporunda, IPCC yenilenebilir teknolojiler için aşağıdaki yaşam döngüsü emisyonlarını rapor ediyor:

emissions by renewable energy source
TeknolojiYaşam Döngüsü Emisyonları (gCO2eq/kWh)
Rüzgar11
Hidroelektrik24*
Yoğunlaştırılmış Güneş27
Jeotermal38
Güneş PV48

* Hidroelektrik, halen üzerinde çalışılmakta olan çeşitli çevresel sonuçlara sahiptir ve bir hidroelektrik santrali için gerçek yaşam döngüsü emisyonları, 24 gCO2eq/kWh'den önemli ölçüde daha yüksek olma potansiyeline sahiptir.

Kaynak: https://www.energysage.com/
  
1358 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Kategoriler
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Hava Durumu