Anasayfa

Maspo Enerji A.Ş. Genel Müdürü Murat Solmaz, 2017 yılında jeotermal santral yatırımlarının ilk fazı olarak 10 MW kurulu gücü olan jeotermal enerji santrali ALA-1’i işletmeye aldıklarını ve 30 MW’lık ALA-2 jeotermal enerji santralinin yatırım sürecini başlattıklarını açıklayarak, “Bu tip yatırımlar için kısa denebilecek bir sürede, Türk mühendisliğinin başarısı, teknolojik anlamda da geldiği nokta adına önemli bir örnek olan ALA-2’yi de tamamladık. Enerji Bakanlığı tarafından 30 MW gücündeki ALA-2 santralimizin geçici kabul yapıldı. Toplam kurulu gücümüz ALA-2’nin işletmeye alınmasıyla 40 MW’a ulaştı. Türkiye’nin en büyük ilk 10 jeotermal santrali arasında yer almamızın gururunu ve heyecanını yaşıyoruz” dedi. 
14.10.2019
İhtiyaç duyduğu enerjinin tamamını yenilenebilir kaynaklardan sağlayan Gürmen Group, bu alanda dünyanın en güçlü markalarının yer aldığı RE100 platformuna kabul edilen ilk Türk şirketi oldu. Elektrik ihtiyacının %100’ünü yenilenebilir kaynaklardan karşılamayı taahhüt eden şirketler için global bir kurumsal liderlik girişimi olan RE100’de Gürmen Group’un yanı sıra, Ikea Group, Aeon, Aviva, AXA, BBVA, Danone, E-bay, Facebook, General Motors, Goldman Sachs, Google gibi dünya çapında 150’nin üzerinde marka yer alıyor.
12.03.2019
Bilindiği gibi jeotermal enerji, yenilenebilir, temiz, ucuz ve çevre dostu olan yerli bir yeraltı kaynağıdır. Ülkemiz jeolojik ve coğrafik konumu itibarı ile aktif bir tektonik kuşak üzerinde yer aldığı için jeotermal açıdan dünya ülkeleri arasında zengin bir konumdadır. Ülkemizin her tarafında yayılmış yaklaşık 1.000 adet doğal çıkış şeklinde değişik sıcaklıklarda jeotermal kaynaklar mevcuttur.
03.07.2019
Yangın anında nasıl davranılacağı konusunda deneyim kazanmak amacıyla 29 Temmuz 2019 tarihinde, Maspo enerji'de Yangın tatbikatı yapılmıştır. Yangın çeşitleri ve söndürme yöntemleri hakkında personeller bilgilendirilmiş, Acil durum tahliyesi hakkında teorik bilgiler ile birlikte yangın söndürme ve acil durum tahliye tatbikatları yapılarak eğitim tamamlanmıştır.
29.07.2019
Jeotermal enerji kaynaklarının sürdürülebilir oluşu onu avantajlı hale getirirken, üzerinde durulan konuların başında reenjeksiyon uygulaması geliyor. Jeotermal kaynaklardan elde edilen suyun kullanıldıktan sonra yeniden kaynağına gönderilmesi olarak özetlenebilen reenjeksiyon için santral yatırımcıları önemli çalışmalar yapıyor. Suyun geldiği yere yani jeotermal rezervuara basılması önemli yararlar sağlıyor. Üretimden dolayı boşaltılan rezervuar hacminin bir kısmı doğal beslenme yoluyla doldurulurken bu, üretim yoluyla rezervuardan ayrılan su miktarını karşılamayabiliyor. Rezervuar basıncı veya kuyu içi seviyesi düşüyor. Bu durum suyun etken olduğu jeotermal sistemlerde büyük sorun oluşturuyor. Atık suyun geldiği yere basılması ise sorunun çözümünü sağlıyor. Yani ‘Tekrar ­basma’ olarak tanımlanan reenjeksiyon işlemi hem rezervuar basıncını koruyor hem jeotermal kaynağın devamlılığını sağlıyor hem de bu sayede atık suyun çevreye zarar vermesi önlenmiş oluyor.
20.07.2019
JEOTERMAL MERKEZİ ISITMA VE JEOTERMAL ELEKTRİK SANTRALLERİ YATIRIMLARININ TEŞVİK İHTİYACININ İNCELENMESİ Orhan MERTOĞLU, Nilgün BAŞARIR

Jeotermal merkezi ısıtma sistemleri birinci derece ticari yatırımdan ziyade sosyal amaçlı, hizmet getiren, çevrecilik yanı olan, hava kirliliğini önleyen bir yatırım şekli olduğu için dünyada özellikle devletler tarafından jeotermal ısıtma yatırımlarına kuruluştan itibaren teşvik uygulanmaktadır.

18.02.2019
Elektrik piyasasında faaliyette bulunan lisans sahibi şirketlerin EPDK'ya sunmuş oldukları bildirimler esas alınarak hazırlan rapordaki lisanslı üretim verileri, brüt üretim değerlerini göstermektedir. Rapordaki lisanssız üretim miktarına ilişkin verilerde ise hem brüt üretim değerlerine hem de üretildikten sonra ihtiyaç fazlası olarak sisteme verilen enerji miktarlarına yer verilmiştir.
31.07.2019

1) Çinko Üretimi:

ABD'de jeotermal enerjiden yararlanılan en önemli endüstriyel uygulamalardan birisi, CalEnergy tarafından Kaliforniya-Salton Denizi kıyılarında kurulan 200 milyon $ yatırımlı çinko üretim tesisidir. CalEnergy, Salton denizinde halen 10 adet jeotermal güç santrali işletmekte ve 347 MWe güç üretmektedir [1].

Son kurulan ünite olan Unit 5, 49 Mwe güç üretmektedir. Bu santral, mevcut 4 jeotermal güç santralinin atık jeotermal akışkanlarını kullanmaktadır. Burada elektrik üretiminin yanında bir mineral üretme tesisi de kurulmuştur. Bu tesis, yılda 30000 ton çinkoyu %99,99 saflıkta üretmektedir. Tesis 1999'da kurulmuş 2002 yılında işletmeye açılmıştır. Bu tesis dünyada en ucuz maliyetle çinko üreten ve ABD'de yüksek sıcaklıklı atık jeoakışkandan mineral üreten ilk tesistir.

19.07.2019
 5 
ALAŞEHIR WEATHER
Kategoriler
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.774618.8499
Euro20.331520.4130
Hava Durumu