• Fatih Ortaokulu Bayan Voleybol Takımı Alaşehir
    • Manisa ili ortaokullar finali öncesi Fatih Ortaokulu Bayan Voleybol Takımı

Anasayfa

Yangın anında nasıl davranılacağı konusunda deneyim kazanmak amacıyla 29 Temmuz 2019 tarihinde, Maspo enerji'de Yangın tatbikatı yapılmıştır. Yangın çeşitleri ve söndürme yöntemleri hakkında personeller bilgilendirilmiş, Acil durum tahliyesi hakkında teorik bilgiler ile birlikte yangın söndürme ve acil durum tahliye tatbikatları yapılarak eğitim tamamlanmıştır.
29.07.2019
Jeotermal enerji kaynaklarının sürdürülebilir oluşu onu avantajlı hale getirirken, üzerinde durulan konuların başında reenjeksiyon uygulaması geliyor. Jeotermal kaynaklardan elde edilen suyun kullanıldıktan sonra yeniden kaynağına gönderilmesi olarak özetlenebilen reenjeksiyon için santral yatırımcıları önemli çalışmalar yapıyor. Suyun geldiği yere yani jeotermal rezervuara basılması önemli yararlar sağlıyor. Üretimden dolayı boşaltılan rezervuar hacminin bir kısmı doğal beslenme yoluyla doldurulurken bu, üretim yoluyla rezervuardan ayrılan su miktarını karşılamayabiliyor. Rezervuar basıncı veya kuyu içi seviyesi düşüyor. Bu durum suyun etken olduğu jeotermal sistemlerde büyük sorun oluşturuyor. Atık suyun geldiği yere basılması ise sorunun çözümünü sağlıyor. Yani ‘Tekrar ­basma’ olarak tanımlanan reenjeksiyon işlemi hem rezervuar basıncını koruyor hem jeotermal kaynağın devamlılığını sağlıyor hem de bu sayede atık suyun çevreye zarar vermesi önlenmiş oluyor.
20.07.2019
JEOTERMAL MERKEZİ ISITMA VE JEOTERMAL ELEKTRİK SANTRALLERİ YATIRIMLARININ TEŞVİK İHTİYACININ İNCELENMESİ Orhan MERTOĞLU, Nilgün BAŞARIR

Jeotermal merkezi ısıtma sistemleri birinci derece ticari yatırımdan ziyade sosyal amaçlı, hizmet getiren, çevrecilik yanı olan, hava kirliliğini önleyen bir yatırım şekli olduğu için dünyada özellikle devletler tarafından jeotermal ısıtma yatırımlarına kuruluştan itibaren teşvik uygulanmaktadır.

18.02.2019
Elektrik piyasasında faaliyette bulunan lisans sahibi şirketlerin EPDK'ya sunmuş oldukları bildirimler esas alınarak hazırlan rapordaki lisanslı üretim verileri, brüt üretim değerlerini göstermektedir. Rapordaki lisanssız üretim miktarına ilişkin verilerde ise hem brüt üretim değerlerine hem de üretildikten sonra ihtiyaç fazlası olarak sisteme verilen enerji miktarlarına yer verilmiştir.
31.07.2019

1) Çinko Üretimi:

ABD'de jeotermal enerjiden yararlanılan en önemli endüstriyel uygulamalardan birisi, CalEnergy tarafından Kaliforniya-Salton Denizi kıyılarında kurulan 200 milyon $ yatırımlı çinko üretim tesisidir. CalEnergy, Salton denizinde halen 10 adet jeotermal güç santrali işletmekte ve 347 MWe güç üretmektedir [1].

Son kurulan ünite olan Unit 5, 49 Mwe güç üretmektedir. Bu santral, mevcut 4 jeotermal güç santralinin atık jeotermal akışkanlarını kullanmaktadır. Burada elektrik üretiminin yanında bir mineral üretme tesisi de kurulmuştur. Bu tesis, yılda 30000 ton çinkoyu %99,99 saflıkta üretmektedir. Tesis 1999'da kurulmuş 2002 yılında işletmeye açılmıştır. Bu tesis dünyada en ucuz maliyetle çinko üreten ve ABD'de yüksek sıcaklıklı atık jeoakışkandan mineral üreten ilk tesistir.

19.07.2019
Çevre koruma bilincini özel şirketlere yaymaya çalışan RE100 topluluğunun Türkiye'den ilk üyesi, farklı alanlarda çalışan Gürmen Group oldu
28.03.2019
2018 yılının son çeyreği itibari ile Türkiye, 1347 MWe kurulu güç kapasitesi ile Dünya 4'cülüğünü ve “1 GW Country Club” ülkeleri arasındaki yerini korumaktadır.
12.02.2019
Risks in the Exploration and Exploitation of a Geothermal Reservoir

 Exploration Risk = Finding the expected reservoir quality defined mainly by temperature and flow rate in the development of the reservoir
 Reservoir Risk = Sustainable reservoir performance over an expected time interval defined by a business plan
 Technical Risk = Not able to reach or access the reservoir
 Risk of existing or changing compositions and physicochemical parameters of the produced fluids/gases = Corrosion, scaling, pressure losses,…

Thorsten Weimann
22.02.2019
 6 


ALAŞEHIR WEATHER
Kategoriler
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Hava Durumu